Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

19.11.2019

18. 11. 2019, České Budějovice – Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., se v týdnu od 11. 11. do 17. 11. podílel na akci, která lidem připomněla důležité události Sametové revoluce. Lidé se v rámci bohatého programu mohli mimo jiné zúčastnit komentovaných projížděk v dobovém autobusu Karosa nebo si oživit události tehdejšího listopadového dění v prostorách bar-busu skrze dokument Paměť národa.

V Českých Budějovicích po celý týden probíhala akce připomínající revoluční rok 1989. Tato organizačně rozsáhlá událost probíhající v rámci celorepublikových oslav 30 let svobody vyvrcholila o víkendu vypravením Sametové linky, kdy se lidé mohli projet v autobusu Karosa a vydat se tak za poslechu příběhů pamětníků tehdejších událostí po stopách revolučních dnů.

“Během organizace jsme se soustředili spíše než na přední známá jména spojovaná s revolucí na příběhy běžných Budějčáků, kteří se nějakým způsobem do událostí zapojili a jejich příběhy zůstaly leckdy neprávem upozaděny,” vyjádřila se koordinátorka programu Sametové linky Pavla Heyduková.

Lidé si mohli připomenout lidský řetěz, který je pro obyvatele Českých Budějovic důležitým symbolem pospolitosti a dnes tichou připomínkou tehdejších událostí nebo si vyslechnout příběh pomníku Vladimíra Iljiče Lenina, který stával na Senovážném náměstí mezi lety 1972 –1990. Program návštěvníkům rovněž nabídl mnoho zajímavých hostů. Na Sametovou revoluci zavzpomínal kytarista legendární punkové kapely Visací Zámek Michal Pixa, zakladatel českobudějovického Občanského fóra Svatomír Mlčoch i bývalý senátor a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták.

„Období listopadu osmdesát devět jsem zažil jako žák základní školy, přesto jsme o tom se spolužáky mnoho diskutovali, na to si vzpomínám. Cestování, svoboda slova, svobodné vyjádření názoru, spravedlnost, rovné podmínky pro všechny. O tom se tehdy mluvilo. Byl bych rád, kdybychom na nic z toho nezapomněli,“ říká ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku města České Budějovice, a.s., Ing. Slavoj Dolejš.

Návštěvníci akce měli mimo jiné možnost navštívit výstavu doposud nezveřejněných fotografií místních pamětníků a tehdejších fotografů či v prostorách okolo autobusu zhlédnout galerii fotografií od Amnesty International.

Sametova linka

 


Události roku 1989 v Českých Budějovicích připomněla Sametová linka