V budějovické MHD můžete pro pravidelné cestování využít širokou nabídku předplatních jízdenek. Co když ale cestujete MHD spíše nárazově? Pokud vám je placení kartou bližší než hledání drobných na lístek, pak je virtuální jízdenka pro vás správná volba. Odbavovací zařízení, která umožňují nákup virtuálních jízdenek, najdete ve všech vozech MHD provozovaných Dopravním podnikem města České Budějovice, a.s.

STÁHNOUT DOKLAD K JÍZDENCE

 

 


 Co musím mít pro zakoupení virtuální jízdenky s sebou? 

 • Platební kartu umožňující bezkontaktní úhrady a dostatečný zůstatek na s ní spojeném bankovním účtu. Platit lze kartou fyzickou i nahranou v jiném zařízení (mobil, hodinky) prostřednictvím služeb jako Google Pay a Apple Pay atd.
 • Karta se s nákupem stane vaším identifikátorem. Z něj bude po dobu platnosti jízdenka zjistitelná v odbavovacím systému. Jízdenky se nenahrávají přímo na použité zařízení.

   

Kolik mě bude virtuální jízdenka stát?

 • Ceny jízdenek jsou pro všechny formy včetně virtuálních jízdenek sjednocené.

 

Jak zakoupím virtuální jízdenku ve voze?

 • Rychlý nákup jízdenek
  • Přiložením platební karty k zařízení zrychleně zakoupíte základní jízdenku na 60 minut. Základní tarif platí pro osoby od 16 do 74 let.
  • Pouhým přiložením lze zakoupit jen jednu jízdenku. Při opakovaném přiložení je nutné další nákup potvrdit.

    

 • Výběr jízdného na obrazovce

  • Vyberte na dotykovém displeji požadovaný typ jizdného a přiložte kartu k symbolu bezkontaktní platby.

  

 • Na hlavní obrazovce naleznete nejoblíbenější druhy jednotlivých jízdenek s platností 60 minut a 24 hodin. Další nabízené typy jízdenek (168 hodin, rodinnou, školní, dovozné) najdete v menu Ostatní jízdenky. Nejprve vyberte jízdenku, následně přiložte kartu.

    

 

 • Cestování ve skupině
  • Pro více cestujících najednou zakoupíte jízdenky v menu Hromadný nákup. Navolte požadovaný počet a typy jízdenek, potvrďte volbu a přiložením karty zaplaťte. Při kontrole budete mít všechny jízdenky přiřazené k jedná kartě.

      

 

Jak ověřím platnost jízdenky?

 • Platnost se vám zobrazí ihned po nákupu. Následně můžete informace o platných jízdenkách najít stisknutím Moje jízdenky a následným přiložením používané karty. Takto si můžete přehled o vámi zakoupených jízdenkách zobrazit i při přestupech do jiných vozů MHD, informace sdílí všechny vozy.

 

  

 

 

Jak předložím virtuální jízdenku přepravní kontrole?

 • Přiložte kartu použitou k nákupu k mobilnímu zařízení revizora dle jeho pokynů.
 • Na revizorském zařízení se po načtení identifikátoru zobrazí pouze stav jízdenek k němu přiřazených.

  

 • V průběhu přepravní kontroly není možné označovat papírové jízdenky ani nakupovat virtuální jízdenky. Více o přepravní kontrole

V průběhu přepravní kontroly revizoři odbavovací zařízení ve voze uzamknou.

 

 

Další časté otázky:

Kde najdu odbavovací zařízení umožňující nákup jízdenek?

Odbavovací zařízení jsou instalována ve všech vozech MHD. Obecně lze říci, že je najdete u středu vozu. V nekloubových vozech jsou umístěna u druhých dveří. V kloubových vozech pak u druhých a třetích.

 

Chci si jízdenku koupit až ve voze. Musím nastoupit konkrétními dveřmi?

Ne. Bezodkladně ale odbavovací zařízení vyhledejte a jízdenku zakupte.

 

Musím se při vystoupení z vozu na odbavovacím zařízení odhlásit?

Ne. Jízdenka vám platí na stanovenou dobu, stejně jako další typy jednotlivých jízdenek.

 

Musím si při přestupu zakoupit novou jízdenku nebo se znovu do systému přihlásit?

Ne. Pokud máte platnou jízdenku, je uložena v systému, ne v daném zařízení. Na odbavovacím zařízení v kterémkoliv voze MHD si můžete platnost svých jízdenek zkontrolovat, a to stisknutím Moje jízdenky a přiložením karty používané k nákupu.

 

Vytiskne mi odbavovací zařízení jízdenku?

Ne. V něm zakoupené jízdenky jsou virtuální. Pokud ke své cestě českobudějovickou MHD potřebujete doklad, bude po zaúčtování platby ke stažení na eshop.dpmcb.cz/transaction. Pro stažení účtenky zadejte poslední čtyřčíslí použité platební karty a dohledaný kód transakce (v IB číslo za hvězdičkou, např. *2133500000) Pokud jste platili hodinkami nebo mobilním telefonem, bude se poslední čtyřčíslí lišit od údajů uvedených na fyzické kartě.

 

Základní 60minutovou jízdenku lze zakoupit pouhým přiložením identifikátoru. Co se stane, pokud jej po zakoupení jízdenky přiložím bez další volby znovu?

Odbavovací zařízení z vašeho identifikátoru nejdříve zjistí, zda pro něj již eviduje platnou jízdenku. Pokud ano, před provedením nákupu vás na toto upozorní. Nemusíte se tak bát, že byste zakoupili další jízdenku omylem.

 

Proč cenu za jízdenku ihned po nákupu nevidím v přehledu plateb mého bankovního účtu? Proč vidím nákup virtuální jízdenky v přehledu jako 1 Kč položku? Platí mi v takovém případě jízdenka?

Ano, jízdenka vám platí. Stav jízdenek si můžete zkontrolovat na odbavovacím zařízení přes možnost Moje jízdenky a opětovné přiložení použitého identifikátoru, ihned po platbě se vám také na displeji ukáže, zda se nákup jízdenky zadařil. Ve svém účtu uvidíte platbu za jízdenku zaúčtovanou až v následujících dnech, do té doby můžete v přehledu plateb vidět 1 Kč položku, tedy blokaci na kartě, která po zaúčtování platby zmizí. Pokud máte kartu od vydavatele Visa, nákup byste v přehledu bankovního účtu měli vidět do následujícího dne. U karet vydavatele MasterCard se platba může propsat až po 5 dnech. Při opakovaných nákupech virtuální jízdenky během zaúčtovacího intervalu (nejčastěji jeden den) uvidíte ve svém internetovém bankovnictví souhrnnou platbu za všechny tyto jízdenky. Přehled jednotlivých jízdenek přiřazených k platbě najdete na eshop.dpmcb.cz/transaction. Více o získání dokladu za zakoupené jízdné se dozvíte zde.

 

Jak je zabezpečeno, aby např. nedošlo ke zneužití mé karty?

Bankovní řešení splňuje bezpečnostní standard PCI-DSS pro práci s bankovními kartami. Dále je v souladu s bezpečnostními normami offline plateb Visa MTT a Mastercard PAYG.

Všechny terminály a validátory při přiložení bezkontaktní platební karty veškerá citlivá data zašifrují do podoby, ze které není možné zpětně rekonstruovat původní data (číslo karty, datum expirace karty). V odbavovacím systému provozovatele tedy jsou používána pouze náhradní čísla karet – tzv. tokeny, které jsou vytvořeny zašifrováním původních údajů. Teprve banka zpracovávající transakce převede tokeny zpět do původní podoby. Všechny čtečky bezkontaktních platebních karet použité v rámci nového odbavovacího systému jsou bezpečná zařízení, která musí být certifikována karetními společnostmi.

Během přepravní kontroly se tak porovná pouze zašifrované číslo karty se seznamem odbavených karet. Při přepravní kontrole nedochází k žádné bankovní transakci.