Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

29.01.2021

Rok 2020 byl v mnoha ohledech těžší i pro Dopravní podnik města České Budějovice a. s. Řada našich věrných cestujících pracovala z domova, případně do zaměstnání z důvodu vládních opatření ani nemohla. Bilancování roku s koronavirem ale rozvoj našich služeb nezbrzdí, jsme tu pro vás za každé situace.

 

Úbytek cestujících zapříčiněný pandemií covid-19 se podepsal zejména na tržbách Dopravního podniku z jízdného. Ty meziročně klesly o 28 milionů korun. V reakci na úbytek cestujících naše linky obsluhovaly České Budějovice a okolí značnou část roku v prázdninovém provozu, který snižuje počet spojů o 12 procent. Oproti necelým 665 000 spojů vypravených v roce 2019 jich tak vloni vyrazilo na silnice o necelých 30 000 méně. „Vzájemnou ohleduplností jsme každopádně dokázali, že MHD je bezpečné místo, a předešli kolapsu, kterého se mnozí v souvislosti s pandemií obávali. Pevně věřím, že zdraví našich řidičů i cestujících zvládneme chránit dál i po návratu k běžnému provozu, kterého se snad brzy dočkáme,“ komentuje Slavoj Dolejš, předseda představenstva a ředitel DPMCB a. s.


Černé pasažéry koronavirus neodradil


Oproti roku 2019 naši revizoři museli udělit o 5,5 % méně pokut, celkem 12 508. Podíl černých pasažérů ale vzhledem k 8,6% úbytku cestujících narostl. „Rádi bychom v období zvýšeného výskytu koronaviru kontaktu s cestujícími předcházeli, jak ale počty pokut jasně ukazují, kontroly jízdenek jsou i za této situace nutné,“ konstatuje ředitel a předseda představenstva DPMCB Slavoj Dolejš. Roční jízdné přitom v Českých Budějovicích zůstává levnější než v osmi dalších krajských městech, jednotlivé jízdné je pak stále druhé nejlevnější v ČR.


Na předplatní jízdenku stačí mobil


Nákup jízdného v roce 2020 cestujícím usnadnila aplikace DPMCB. K dalším funkcím v dubnu přibyla možnost pořídit časové předplatní jízdenky bez fyzické návštěvy prodejního centra. Celý proces od založení průkazky po nákup kupónu totiž zákazníci snadno zajistí v aplikaci. Samozřejmostí je dostupnost online nákupu i pro ty, kteří na jízdné uplatňují slevy, tedy kromě dospělých také dětem od 6-15 let, studentům ZŠ, SŠ a VŠ, důchodcům do 65 let, lidem nad 65 let, osobám na mateřské či rodičovské, dárcům krve, účastníkům odboje, válečným veteránům i zaměstnancům DPMCB včetně těch v důchodu. Aplikaci pro operační systémy Android a iOS dosud využívá přes 4500 uživatelů. Novou formou si jízdné předplatilo 2118 zákazníků. Předplatním jízdenkám ale stále dominovaly papírové kupony, kterých cestující v roce 2020 využívali více jak 64 tisíc.


Zásadní změnu přinesl loňský rok v prodeji jednotlivých jízdenek, a to papírových i těch zakoupených přes aplikaci Sejf a SMS. Za jednotlivé jízdné se svezlo necelých 2 880 000 zákazníků, tedy oproti roku 2019 o 35 procent méně.


Ani tak ale na příležitostné cestující DPMCB nezapomíná a v roce 2021 pro ně chystá další ulehčení nákupu jízdenky. Na platbu kartou přímo ve voze se mohou těšit už v první polovině roku. Tu do podzimu 2020 znemožňovaly administrativní průtahy. Velká novinka v podobě odbavovacího systému bude přitom jen součástí chytrých dopravních řešení zaváděných městem ve spolupráci s DPMCB, které výrazně pomohou s usměrněním problematické dopravy v Českých Budějovicích.


Kontakt:
Mgr. Barbora Smudková, tisková mluvčí DPMCB
e-mail: smudkova.b@dpmcb.cz
tel.: 605 949 550


Najeli jsme méně, služby ale rozvíjíme dál