Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

01.12.2017

Zjednodušení cestování MHD, zohlednění cen jízdného ve srovnatelných českých městech a nedostatek řidičů na trhu práce vedl Dopravní podnik města České Budějovice k systémovým opatřením, která budou aplikována v průběhu měsíce prosince do struktury městské hromadné dopravy v krajském městě.

Po sloučení dvou tarifních zón, které dopravní podnik provedl na přelomu července a srpna, bude od 10. 12. 2017 sjednocen tarif jízdného také u základních jednotlivých jízdenek.

V praxi to znamená, že zůstane pouze jeden typ základní jednotlivé jízdenky, a to 60 minutová za 16 Kč a její zlevněná varianta za 7 Kč pro děti od 6 do 15 let věku. Pro nepravidelné cestující, kterým jsou tyto jízdenky zejména určeny, to znamená zjednodušení a lepší přehlednost tarifního systému. I přes tuto změnu budou v tomto ohledu České Budějovice jedno z nejlevnějších krajských měst, kdy např. v Ústí nad Labem je 45 minutová jízdenka za 18 Kč, v Hradci Králové je nepřestupní jízdenka za 20 Kč a obyvatele Liberce vyjde 40 minutová jízda na 20 Kč. U časových předplatných jízdenek, které jsou využívány našimi pravidelnými zákazníky, se ceny nemění. Tzn., pokud má někdo např. roční předplatný kupón a využívá MHD na pravidelné cesty do zaměstnání 20 x v měsíci, vyjde ho jedna jízda na 7,60 Kč.

V případě, že budete mít cestující po datu sjednocení tarifu ještě 20 minutové jízdní doklady za 13 Kč fyzicky u sebe, může je vyměnit s doplatkem v zákaznickém centru a na všech předprodejních místech dopravního podniku. Stejně je potřeba postupovat i u jízdenky za 6 Kč.

Ke stejnému datu dochází k úpravám jízdních řádů linek MHD, které mimo jiné zahrnují drobnou úpravu intervalů na lince 3 a omezení provozu na lince 8.

Ve špičkách pracovních dnů se na lince 3 prodlouží intervaly o jednu minutu, o víkendech pak o 2 až 5 minut. Linka 8 zůstane v provozu pouze v době přepravních špiček pracovních dnů, o víkendech jezdit nebude. Toto opatření je realizováno na základě doporučení z dopravních průzkumů, kde linka 8 vykazuje výrazně podprůměrnou obsazenost.

„Veškerá uvedená opatření jsou kompromisním řešením, kdy dopravní podnik nechtěl přistupovat k razantnějšímu omezení dopravy, ale zároveň musel reagovat na vnější vlivy ekonomického prostředí a trhu práce“, sdělil k těmto opatřením ředitel a místopředseda představenstva dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Další vynucená opatření se dotknou od 1. 1. 2018 linek 4, 6 a 7. Po dohodě s jihočeským koordinátorem dopravy společností JIKORD bude linku 4 jedoucí do Hluboké nad Vltavou v plném rozsahu provozovat jiný dopravce, linka 6 bude končit v Hrdějovicích a linka 7 v Boršově nad Vltavou. Úseky mezi Hrdějovicemi a Hosínem a mezi Boršovem nad Vltavou a Vrábčí, které obě linky doposud obsluhovaly, převezme opět jiný dopravce, zajištěný smluvně Jihočeským krajem.

Dopravní podnik díky těmto krokům očekává finanční přínos okolo 9 mil. Kč a také snížení nároků na potřebu řidičů. Získané prostředky budou použity na navýšení platů řidičů MHD, kterých je v celé zemi citelný nedostatek a toto opatření by mělo mít jak akviziční, tak i stabilizační efekt.

 Změny v MHD na konci roku 2017