11.12.2021

Jdete na autobus na poslední chvíli a nestíháte si koupit jízdenku? Od pondělí už takovou situaci vyřešíte jednoduše nákupem jízdenky bezkontaktně platební kartou přímo ve voze. Prozatím v testovacím režimu Dopravní podnik města České Budějovice k 13. prosinci 2021 spustí možnost pořízení jízdného na odbavovacích zařízeních ve vozech městské hromadné dopravy.


Platbu na nových odbavovacích zařízeních bude možné provést elektronickou kartou, a to i prostřednictvím mobilních telefonů, hodinek nebo dalších zařízení, které mají cestující se svou platební kartou spárované. Tato zařízení nebo karty budou sloužit jako identifikátor při přepravní kontrole, při platbě ve voze tedy cestující nebude mít žádnou papírovou jízdenku.


Pracovníci Dopravního podniku v uplynulých měsících odbavovací systém intenzivně testovali, aby odhalili případné nedostatky. U interních zkoušek nemohli chybět ani revizoři DPMCB, kteří se budou při zkušebním provozu s tzv. virtuálními jízdenkami setkávat.


Testování nového systému v provozu potrvá do poloviny ledna. I přesto, že se jedná o zkušební provoz, cestujícím budou během prosince veškeré funkce spojené s platbami kartou dostupné. Zákazníci DPMCB, kteří virtuální jízdenky pro jízdu MHD zakoupí, tak budou standardně podléhat i přepravní kontrole. Tu budou revizoři provádět sejmutím informací z konkrétního identifikátoru (platební karty, mobilu, hodinek atp.), který cestující při zakoupení jízdného přiloží k odbavovacímu zařízení. K tomu budou využívat speciální revizorskou aplikaci. Důležité je, aby se cestující prokázal revizorovi vždy tím identifikátorem, kterým jízdenku zaplatil. Tedy při platbě hodinkami musí přiložit ke kontrole hodinky, při platbě kartou musí přiložit kartu.


Na rozdíl od dosud existujících typů elektronických jízdenek virtuální jízdenky cestujícím umožní zakoupit jízdenku bezprostředně po nástupu do vozu. U SMS jízdenek a Sejf jízdenek je proces opačný – cestující musí mít přijatou jízdenku ještě předtím, než do vozu vstoupí.
Koupě virtuální jízdenky je možná pouze bezkontaktně, tedy přiložením identifikátoru k symbolu bezkontaktní platby těsně pod obrazovkou „Cestující proto žádáme, aby se nepokoušeli o platby prostřednictvím vložení karty. Otvor ve spodní části odbavovacího zařízení slouží pouze k označení jednorázových papírových jízdenek, které zůstanou i nadále zachovány,“ upozorňuje mluvčí DPMCB Barbora Smudková.

 

Po nákupu virtuální jízdenky se cestujícímu zobrazí informace o platné jízdence. Ty zařízení dále netiskne, informace o jízdence zůstávají pouze v podobě elektronického záznamu v prostředí odbavovacího systému. Kontrolu platnosti zakoupené jízdenky kdykoli v průběhu jízdy můžete provést stisknutím volby Informace o kartě na odbavovacím zařízení a opětovným přiložením karty. Na obrazovce se vám zobrazí počet vašich platných jízdenek, stejně jako doba jejich platnosti nebo druh jízdného. Tyto informace si v reálném čase předávají odbavovací zařízení ve všech vozidlech MHD, i po přestupu se tak vaše jízdenka v systému objeví. I po změně linky si je tak můžete prostřednictvím volby Informace o kartě zkontrolovat.


Odbavovací zařízení ve vozech umožňují zakoupení všech typů jednotlivých jízdenek včetně zlevněných, rodinných, školních, nebo těch na 24 nebo 168 hodin. Při cestování ve větší skupině můžete zakoupit jízdenky každý zvlášť nebo i hromadně přidáním požadovaného počtu jízdenek. Jak konkrétně při nákupu, zobrazování informací o jízdenkách nebo při přepravní kontrole s novým typem jízdenek postupovat, zjistíte níže.


Spolu s novým způsobem odbavení cestujících Dopravní podnik spustí i další části projektu „Rozvoj prvků telematiky pro zvýšení kvality a atraktivity služeb MHD v Českých Budějovicích“ (tzv. RPT), jehož je nový odbavovací systém součástí. Tento zásadní projekt Dopravního podniku je spolufinancován z fondů EU. Ve vozech MHD byla v rámci RPT dodavatelem vyměněna např. palubní zařízení a digitální radiostanice. Nové technologie dopřejí pasažérům v českobudějovické MHD ještě pohodlnější a spolehlivější jízdu. Systém RPT totiž kromě nákupu jízdenek ve vozech umožní efektivnější řízení městské hromadné dopravy a zlepšení služeb a informovanosti cestujících.

 

Kontakt pro média:
Mgr. Barbora Smudková, tisková mluvčí
e-mail: smudkova.b@dpmcb.cz

 

 

 

 

Jak cestovat s virtuální jízdenkou

V budějovické MHD můžete pro pravidelné cestování využít širokou nabídku předplatních jízdenek. Co když ale cestujete MHD spíše nárazově? Pokud vám je placení kartou bližší než hledání drobných na lístek, pak je virtuální jízdenka pro vás správná volba. Odbavovací zařízení, která umožňují nákup virtuálních jízdenek, najdete ve všech vozech MHD provozovaných Dopravním podnikem města České Budějovice, a.s. 

 

Co musím mít pro zakoupení virtuální jízdenky s sebou?

 • Potřebovat budete pouze platební kartu umožňující bezkontaktní úhrady a dostatečný zůstatek na s ní spojeném bankovním účtu. Použít ji můžete v podobě samotné platební karty ale také přes služby jako Google Pay, Apple Pay a další aplikace umožňující spárování s platební kartou. Cestovat tak můžete třeba s mobilem, chytrými hodinkami, nebo klidně prstenem a dalšími moderními prostředky. I když ještě nemusí být zrovna vymyšlené.
 • Ať už použijete jakékoli k tomu vhodné zařízení, stane se s nákupem jízdenky vaším identifikátorem. Z něj bude po dobu platnosti jízdenka zjistitelná, ať už při vaší vlastní kontrole na odbavovacím zařízení nebo při přepravní kontrole revizory dopravního podniku. Pokud tak při nákupu přiložíte chytrý telefon, budete jej potřebovat po celou dobu cesty – jízdenka bude spárovaná jen s ním. Stejně tak, pokud přiložíte platební kartu, stane se ta vaším identifikátorem. Jízdenku tak nepůjde dohledat např. z vašich chytrých hodinek, i když v nich máte údaje stejné karty zadané.

Kolik mě bude virtuální jízdenka stát?

 • Cena virtuálních jízdenek je shodná s cenou standardních papírových jízdenek. Nemusíte se tak bát, že si za cestu zbytečně připlatíte.

Jak zakoupím virtuální jízdenku ve voze?

 • Výběr jízdného na obrazovce

  • Z hlavního menu na odbavovacím zařízení si kliknutím vyberete vyhovující typ jízdného. Pak už stačí jen přiložit identifikátor k symbolu bezkontaktní platby pod displejem a přidržet jej, dokud se vám na displeji zařízení nezobrazí Jízdenka zakoupena. Na obrazovce uvidíte i dobu platnosti zakoupené jízdenky.

    

 • Na hlavní obrazovce naleznete nejoblíbenější druhy jednotlivých jízdenek s platností 60 minut a 24 hodin. Virtuální jízdenku si ve voze ale můžete zakoupit i v případě, kdy cestujete např. se školní třídou, rodinou nebo po dobu několika dní. Jízdenky pro tyto účely naleznete pod volbou Další jízdenky. Po výběru druhu jízdného opět stačí přiložit váš identifikátor pro provedení platby.

  

 • Rychlý nákup jízdenek

  • Jste dospělý a hodí se vám základní jízdenka na 60 minut? Pak je pro vás její nákup ještě jednodušší. Tato volba je na odbavovacím zařízení primárně nastavená, nemusíte se tak zdržovat výběrem z menu. Stačí přiložit identifikátor a jízdenka je vaše.
 • Cestování ve skupině

  • Jedete MHD ve dvou a více lidech? Jízdenku si můžete po nástupu nakoupit každý svou vlastní kartou. Můžete ale zvolit i snadnější a rychlejší způsob. Na jednu platební kartu pro více osob pořídíte jízdní doklady přes volbu Přidat cestujícího, ve které si navolíte přesně tolik jízdenek kolik potřebujete – i když se zrovna vám hodí jízdenka pro dospělé a spolucestujícím zlevněná. Kliknutím na jednotlivé typy jízdenek jednoduše přidejte požadovaný počet, potvrďte volbu tlačítkem Zaplatit a přiložte identifikátor. Při kontrole se revizorovi všechny platné jízdenky zobrazí v aplikaci.

      

Jak ověřím platnost jízdenky?

 • Pokud jste zrovna virtuální jízdenku zakoupili, informace o ní včetně platnosti se vám zobrazí automaticky bezprostředně po provedení nákupu.

 • Ztratili jste pojem o čase a potřebujete si ověřit, do kdy vám jízdenka platí? Virtuální jízdenku vám sice zařízení ve vozech nevytiskne, zato vám ale kdykoli zobrazí, jaké jízdenky a do kdy máte platné. Na hlavní obrazovce vyberte možnost Info o kartě, přiložte identifikátor, kterým jste jízdenku pořizovali, a na obrazovce se vám veškeré informace o platných jízdenkách zobrazí.
 • Možnost Info o kartě využijete i v případě, že jste zapomněli, jestli jste si jízdenku koupili mobilem nebo třeba hodinkami. Pokud vám systém po přiložení jednoho zařízení jízdenky nezobrazí, zkuste další z nich. Při přepravní kontrole pak budete mít jistotu, že revizorovi předkládáte správný identifikátor.
 • Informace o kartě můžete zobrazit v jakémkoli voze MHD. Při přestupech se tak nemusíte bát, že by se data o vaší jízdence ztratila.

    

Jak předložím virtuální jízdenku přepravní kontrole?

 • Revizoři data o jízdenkách kontrolují prostřednictvím speciální aplikace ve služebním mobilním telefonu. Pro provedení přepravní kontroly tak je nutné, abyste identifikátor použitý k nákupu přiložili k telefonu revizora dle jeho pokynů. Třeba u mobilních telefonů je ideální uvědomit si, jakou stranou jej obvykle při placení přikládáte k terminálu. Kontrola pak proběhne hladce.
 • Na zařízení revizora se po načtení identifikátoru zobrazí pouze stav jízdenek k němu přiřazených. Zjistí tak, zda je vaše jízdenka platná, neplatná, nebo v jak velké skupině cestujete. Nic jiného se mu v aplikaci nezobrazí.

  

 • V průběhu přepravní kontroly není možné označovat papírové jízdenky. U virtuálních jízdenek je to podobné. Po odbavení všech cestujících, kteří si jízdenku zakoupí bezodkladně po nastoupení, načte revizor data ze systému a odbavovací zařízení uzamkne spolu s označovači papírových jízdenek. Nezapomeňte – „bezprostředně po nastoupení“ znamená, že vás může zdržet fronta u zařízení, rozhodně si ale jízdenku zakupte dříve, než si budete hledat místo k sezení.

V průběhu přepravní kontroly revizoři odbavovací zařízení ve voze uzamknou.

 

 

Další časté otázky:

Kde najdu odbavovací zařízení umožňující nákup jízdenek?

Odbavovací zařízení jsou instalována ve všech vozech MHD. Obecně lze říci, že je najdete u středu vozu. V „krátkých“ vozech je umístěno jedno zařízení u prostředních dveří. V kloubových vozech pak u druhých a třetích.

 

Chci si jízdenku koupit až ve voze. Musím nastoupit konkrétními dveřmi?

Ne. Bezodkladně ale odbavovací zařízení vyhledejte a jízdenku zakupte.

 

Musím se při vystoupení z vozu na odbavovacím zařízení odhlásit?

Ne. Jízdenka vám platí na stanovenou dobu, stejně jako další typy jednotlivých jízdenek.

 

Musím si při přestupu zakoupit novou jízdenku nebo se znovu do systému přihlásit?

Ne. Pokud máte platnou jízdenku, je uložena v systému, ne v daném zařízení. Na odbavovacím zařízení si každopádně můžete zkontrolovat, zda a jak dlouho vám jízdenka ještě platí přes volbu Info o kartě. A to v jakémkoli voze MHD, který právě využíváte.

 

Vytiskne mi odbavovací zařízení jízdenku?

V něm zakoupené jízdenky jsou virtuální. Pokud ke své cestě českobudějovickou MHD potřebujete doklad, dohledejte nákup jízdenky po zaúčtování ve svém internetovém bankovnictví. Ve vyhledávači transakcí na webové stránce eshop.dpmcb.cz pak vyplňte poslední čtyřčíslí použité platební karty a dohledaný kód transakce (zobrazuje se v elektronickém bankovnictví). Pokud jste platili hodinkami nebo mobilním telefonem, bude se poslední čtyřčíslí lišit od údajů uvedených na fyzické kartě. Číslo účtu zařízení naleznete u své karty nahrané v mobilu či hodinkách po otevření příslušné aplikace ve svém mobilu. Pokud v internetovém bankovnictví nevidíte přímo položku nazvanou Kód transakce, jedná se o číslo zobrazované za hvězdičkou (např. *2133500000).

 

Základní 60minutovou jízdenku lze zakoupit pouhým přiložením identifikátoru. Co se stane, pokud jej po zakoupení jízdenky přiložím bez další volby znovu?

Odbavovací zařízení z vašeho identifikátoru nejdříve zjistí, zda pro něj již eviduje platnou jízdenku. Pokud ano, před provedením nákupu vás na toto upozorní. Nemusíte se tak bát, že byste zakoupili další jízdenku omylem.