09.02.2024

 „Dva roky jezdím bez nehod, s větrem se honím o závod. Na moje obutí je spolehnutí a motor má vždy správný chod.“ Na kdysi velký hudební hit si vzpomene asi nejeden z řidičů, kteří si za jízdy bez šrámů v roce 2023 připsali odměnu. Tu Dopravní podnik města České Budějovice uděluje už od roku 1965.

 

Dopravce v roce 2023 ocenil a finančně odměnil za ujeté kilometry bez nehod 100 řidičů a 14 řidiček, z nichž nejlépe si v ulicích Českých Budějovic i okolních obcí vedl kolega s více než 144 tisíci kilometrů. 

 

„Vážíme si našich kolegů řidičů, kteří jezdí bez zaviněných nehod, proto jim i touto aktivitou dáváme najevo, že nám na jejich dobře odvedené práci záleží. Věřím, že tak přispíváme k celkové bezpečnosti provozu na Českobudějovicku,“ říká Slavoj Dolejš, ředitel a předseda představenstva DPMCB. Bezproblémovou jízdu svých zaměstnanců dopravce oceňuje už od roku 1965. V najetých kilometrech bez nehod se dříve soutěžilo, aktuálně jsou řidiči odměňováni za bezproblémovou a bezpečnou práci průběžně, a to po každých 30 tisících kilometrech. „Průběžným odměňováním tak máme možnost motivovat i služebně mladší řidiče," dodává ředitel DPMCB.

 

Nezaviněné střety s autobusy nejčastěji způsobuje styl jízdy řidičů druhého vozidla, jak potvrzuje i Portál nehod. Situace, kdy se řidič osobního automobilu nevěnoval plně řízení, nedodržel bezpečnou odstup za autobusem nebo mu dokonce nedal přednost v jízdě, zná ze své praxe velmi dobře také jeden z oceněných řidičů Vladimír Novotný. „Je důležité, aby řidiči osobních vozů byli při vyhýbání se autobusům opatrní a umožnili jim bezpečný průjezd. V těchto případech často nejde ani tak o dodržování dopravních předpisů, jako spíš o ohleduplnost a vzájemný respekt,“ říká Novotný.

 

Cestující českobudějovickou MHD vloni vozilo celkem 195 řidičů a 32 řidiček. Jednoho z nich můžete navíc potkávat na linkách už 51 let – vzpomínkový článek z roku 2022 s Václavem Filipem, který zažil už „éru erťáků“ a dodnes zaškoluje řidiče trolejbusů, si můžete přečíst zde. Významná pracovní jubilea v roce 2023 slavili i další zaměstnanci – 45. jeden, 35. výročí pak hned 8 zaměstnanců.

 

Kontakt pro média:

Mgr. Barbora Fišer, tisková mluvčí DPMCB
fiser.b@dpmcb.cz

 

Ilustrační fotografie:

 

„Řidiči českobudějovické MHD jsou za dlouhodobě bezpečnou a bezproblémovou jízdu odměňováni, v roce 2023 jich bylo 114."

 

„K případným problémům v provozu je přivoláván traťový dispečer DPMCB."