Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

12.04.2018

České Budějovice, 12. 4. 2018 – Plnicí stanici CNG pro novou flotilu autobusů ve čtvrtek 12. 4. 2018 oficiálně otevřel Dopravní podnik města České Budějovice (DPMČB). Dodavatelem technologie je jihočeská společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Autobusy na stlačený zemní plyn, které DPMČB pořídil, přispějí k čistšímu ovzduší ve městě.

Nové vozy pod označení Solaris Urbino 12 a 18 CNG doplní vozový park DPMČB od 24 autobusů, z nichž 19 bude krátkých a 5 kloubových. Investice do této obnovy se vyšplhala na 172,7 milionů korun, přičemž z 85 % byla spolufinancovaná z fondů EU. Plnící stanici si městský dopravce pořídil z vlastních zdrojů a vyjde na cca. 27 mil. Kč

„Obnova vozového parku a zavádění nových technologií vycházejí ze strategických cílů, které naše společnost představila již v roce 2016, kdy jsme se vydali tzv. chytrou cestou“, řekl ředitel společnosti a místopředseda představenstva Slavoj Dolejš.

CNG stanice odpovídá svojí velikostí rozsahu nákupu 24 CNG autobusů. Výkon jejích kompresorů je téměř 600 m3/hod., geometrický objem zásobníku CNG se blíží 9000 litrů a pojme zhruba 2.500 m3 stlačeného zemního plynu. Stanice je vybavena dvěma oboustrannými výdejními stojany s hadicemi a koncovkami NGV 1 a NGV2 pro plnění autobusů, nákladních automobilů i osobních vozů. Výrobcem kompresorové stanice, vybavené kompresory J. A. Becker, je německá partnerská společnost MOTORU JIKOV Schwelm Anlagentechnik GmbH, která je dominantním dodavatelem CNG stanic v Německu.

„CNG je ekologická alternativa k současným benzinovým a naftovým motorům. Je osvědčená a levná. Náklady na provoz automobilu na CNG oproti benzínu a naftě jsou v podstatě poloviční. Není divu, že vozové parky rozšiřuji také autobusoví dopravci. Postavit stanici pro českobudějovického dopravce pro nás byla jako pro místní firmu otázka prestiže,“ zdůraznil generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

V tuzemsku podle údajů Českého plynárenského svazu nyní jezdí téměř 20 000 vozidel na CNG, největší podíl na spotřebě mají autobusy veřejné hromadné dopravy, kterých je přes 1100. Počet vozidel na CNG se u nás meziročně zvýšil o více než 4000. V souladu s tím se rozšiřuje i potřebná infrastruktura. Jen loni se počet veřejných stanic CNG rozrostl o 27 nových.

„Města, jako jsou České Budějovice, musí volit alternativní formy městské hromadné dopravy, protože alespoň částečně vyvažují ekologickou zátěž, kterou způsobuje hustá automobilová doprava“, sdělil primátor města Jiří Svoboda.

TZ - CNG autobusy českobudějovické MHD načerpají plyn z nové stanice