Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

02.05.2018

Dopravní podnik města České Budějovice, a.s. se chystá v letošním roce razantně obměnit vozový park. Prvním krokem je postupné začleňování flotily vozů na CNG pohon do provozu českobudějovické MHD.

Nové autobusy Solaris Urbino CNG, kterých v tuto chvíli DPMČB vlastní 16, představují nejen přínos pro životní prostředí ve městě, ale také přináší komfort pro cestující a řidiče. Tyto nízkopodlažní vozy jsou vybaveny celovozovou klimatizací, čímž se celkový počet klimatizovaných vozů MHD zvýšil na 25. Mají nové řešení interiéru s červeným čalouněním sedadel, cestující jistě ocení USB přípojky pro nabíjení svých mobilních zařízení a přínosem budou také barevné LED panely s informacemi pro pasažéry.

„Obnova vozového parku a zavádění nových technologií vycházejí ze strategických cílů, které naše společnost představila již v roce 2016, kdy jsme se vydali tzv. chytrou cestou“, řekl ředitel společnosti a místopředseda představenstva Slavoj Dolejš.

V  roce 2018 městský dopravce pořídí ještě dalších osm autobusů, čímž se počet vozů na CNG rozroste o devatenáct autobusů Solaris Urbino 12 CNG a pět velkokapacitních článkových vozů Solaris Urbino 18 CNG. Investice do těchto vozů se vyšplhala na 172,7 milionů korun, přičemž z 85 % je spolufinancovaná z fondů EU.

V tuzemsku podle údajů Českého plynárenského svazu nyní jezdí téměř 20 000 vozidel na CNG, největší podíl na spotřebě plynu mají autobusy veřejné hromadné dopravy, kterých je přes 1100. Počet vozidel na CNG se u nás meziročně zvýšil o více než 4000. V souladu s tím se rozšiřuje i potřebná infrastruktura. Jen loni se počet veřejných stanic CNG rozrostl o 27 nových, dopravní podnik dne 12. dubna 2018 otevřel svou vlastní v prostorách vozovny v Novohradské ulici.


Autobusy na stlačený zemní plyn vyjely do ulic.