Českobudějovický dopravní podnik zařadil mezi své tradiční marketingové aktivity také připomínku Velikonoc, které jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky a také tradiční oslavou jara.

 

Ve čtvrtek 18. 4. 2019, tedy na Zelený čtvrtek, jezdily vybraných autobusech a trolejbusech dvojčlenné hlídky, které cestující, kteří měli část oděvu v zelené barvě, odměňovali čokoládovým překvapením. Hlídky se skládaly z dobrovolníků Salesiánského střediska mládeže a také fotbalistů A-týmu SK Dynamo ČB. Každá dvojice dobrovolníků byla vybavena zeleným trikem s nápisem Zelená nás baví a také košíčkem s vajíčky.

Dopravní podnik ke spolupráci na této akci záměrně přizval českobudějovické Salesiánské středisko mládeže a také SK Dynamo České Budějovice. Symbolika spojení se Zeleným čtvrtkem a Velikonocemi je u všech tří naprosto odlišných subjektů ve výsledku jednoduchá. Dopravní podnik zajišťuje spojení a čas Velikonoc je časem setkávání, Salesiáni zajišťují volnočasové aktivity pro děti a mládež v duchu křesťanských hodnot a fotbalisté hrají na zelených hřištích.
Zelený čtvrtek je podle křesťanské tradice pátý den Svatého týdne a předvečer velikonočního tridua. Český přívlastek zelený vznikl zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Na Zelený čtvrtek lidé v minulosti jedli zelené pokrmy jako hrách nebo zelí, zvláštní význam měly zelené první jarní byliny, z nichž se vařily polévky. V moderní době na talířích obvykle vítězí špenát. A „zelené“ tradice využívají i některé pivovary, které každoročně připravují zelené pivo.Zelená nás baví! 2019