Dát si odpolední kávu v některé z budějovických kaváren a večer si vychutnat západ slunce s vyhlídkou z ústecké Větruše? Takový zážitek ode dneška nebude pro nikoho utopií, umožní jej nová autobusově-letecká linka BUDUL, kterou budou společně provozovat dopravní podniky Českých Budějovic (DPMCB) a Ústí nad Labem (DPMUL). Poprvé BUDUL vyrazí do oblak 1. dubna 2022, do systému MHD jej česká města zařadí jako první na světě.

1. dubna 2022


Dát si odpolední kávu v některé z budějovických kaváren a večer si vychutnat západ slunce s vyhlídkou z ústecké Větruše? Takový zážitek ode dneška nebude pro nikoho utopií, umožní jej nová autobusově-letecká linka BUDUL, kterou budou společně provozovat dopravní podniky Českých Budějovic (DPMCB) a Ústí nad Labem (DPMUL). Poprvé BUDUL vyrazí do oblak 1. dubna 2022, do systému MHD jej česká města zařadí jako první na světě.

 

    

Ředitelé dopravních podniků měst České Budějovice (Slavoj Dolejš) a Ústí nad Labem (Simona Mohacsi) slavnostně zahájili provoz linky BUDUL na českobudějovickém letišti.

Obyvatelé a návštěvníci obou měst budou moci linku využít každý pátek v období od 1. dubna do 30. září. Cestu mezi centry měst a letišti zajistí vozy dopravních podniků, na lety pak DPMUL nasadí letoun Tecnam P-2002JF Sierra. V případě zvýšeného zájmu může linku do budoucna zajistit také letadlo Cessna C-350 Corvalis s vyšší kapacitou.

 

„Linku BUDUL si cestující určitě zamilují, o tom jsem přesvědčen. Už samotná možnost vychutnat si do syta sever i jih Čech v jednom dni je unikátní, pro mě osobně je ale hlavním zážitkem let samotný,“ zhodnotil po výstupu z historicky druhého letu na lince Slavoj Dolejš, ředitel DPMCB. Na prvním spoji linky BUDUL samozřejmě dostala přednost žena – ředitelka ústeckého dopravního podniku a strůjkyně myšlenky BUDUL Simona Mohacsi. Ve vzduchu cestující stráví zhruba 50 minut, z vyhlídkového letadla uvidí mimo obou měst také zámek v Hluboké nad Vltavou, JE Temelín, hrad Karlštejn, údolí Českého krasu i vrcholky Českého středohoří včetně symbolu české národní historie – hory Říp.

 

 

Představitelé dopravních podniků očekávají, že kromě turistů nabídka leteckého spojení osloví také zástupce byznysu. Za zpáteční let cestující zaplatí 1290 Kč, letenka navíc zahrnuje i dopravu do center měst a možnost využití MHD během dne letu na lince BUDUL. Doplňkové dopravní služby budou k dispozici i cestujícím, kteří zakoupí jednosměrnou letenku za 790 Kč. Letecký zážitek bude ale hlavně bonusem pro držitele ročních kupónů na MHD v obou městech. Pro ty bude jednou za sezónu zpáteční letenka na lince BUDUL zcela zdarma. Bezplatnou přepravu v druhém městě jim zajistí voucher získaný od pilota po přistání.

 

„Navýšit počty pravidelných cestujících a přesvědčit movitější klientelu, že hromadná doprava patří k metropolitnímu životu i v krajských městech; to jsou hlavní cíle linky BUDUL,“ vysvětluje ambice unikátního projektu Slavoj Dolejš. „Nejen ve světě, ale i třeba u nás v Praze vidíme, že to jde. Ve městech s počty obyvatel okolo 100 tisíc, jako mají právě Budějovice i Ústí, je ale pohled na hromadnou dopravu trochu jiný. Proto je potřeba se nebát a zkoušet nové cesty, jak dopravním podnikům nové zákazníky přivádět,“ doplňuje ředitele DPMCB Simona Mohacsi z ústeckého dopravního podniku.

 

    

Let i převoz z center měst na letiště zajistí jediný řidič-pilot. V obou dopravních podnicích se podařilo zaměstnance s odpovídající kvalifikací najít v řadách stávajících řidičů MHD.

„K realizaci průlomové linky přispělo i to, že jsme kvalifikované piloty našli přímo v řadách řidičů obou dopravních podniků. Postarají se tak o příjezd cestujících na letiště i o jejich bezpečný let,“ říká Mohacsi. Interně navíc oba dopravní podniky pozorují nárůst zájmu o pilotní průkazy mezi řidiči, budějovický i ústecký dopravce proto po první sezóně zváží rozšíření působnosti podnikové autoškoly na získání oprávnění k provozu letadel.

 

Nový dopravní koncept v rámci městské hromadné dopravy zároveň zahájí pravidelný provoz českobudějovického letiště. To v budoucnu bude sloužit také pro lety standardních leteckých společností.

 

    

Zatím dopravní podniky na linku BUDUL nasadí letadlo Tecnam P-2002JF Sierra. Při vyšším zájmu z runwaye vzlétnou i větší stroje.

 

Krásný aprílový den vám přeje Dopravní podnik města České Budějovice, Dopravní podnik města Ústí nad Labem a Letiště České Budějovice. Tentokrát jde o žert, do výšin se můžete s MHD zatím vyvézt třeba lanovkou DPMUL na Větruši.

 

Kontakt pro média:

Mgr. Barbora Smudková, tisková mluvčí DPMCB
e-mail: smudkova.b@dpmcb.cz