09.03.2022

Před válkou na Ukrajině prchají až miliony lidí, kteří při evakuaci opustili své domovy, v zemi zanechali svůj majetek a často nuceně i nejbližší osoby. Zejména pro ty, kteří bezpečí přišli hledat na Českobudějovicko, je určená pomoc zajištěná DPMCB.

Aktualizace 30. 3. 2022: Režim bezplatné přepravy byl po schválení Radou města změněn. Občané Ukrajiny se od 29. 3. 2022 nepřepravují zdarma pouze po předložení pasu. Nově si do 30 dnů od získání víza strpění na území ČR musí pro bezplatnou přepravu zajistit zvláštní jízdní doklad, a to zdarma v zákaznickém centru DPMCB v OC Mercury. Povinnost prokázat se zvláštním jízdním dokladem se nevztahuje na speciální linku do KACPU. Více informací zde.

 

Doprava do centra pomoci

 

Ve spolupráci s městem České Budějovice Dopravní podnik od 4. března zajišťuje bezplatnou kyvadlovou linku, kterou příchozí Ukrajinci mohou využít pro dopravu do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) na českobudějovickém letišti v Plané. Terminál budějovického letiště zatím nebyl zařazen do běžného provozu MHD, nejbližší zastávka se nachází půl hodiny chůze od něj. „Řada uprchlíků z Ukrajiny se na jih Čech dostala s pomocí dobrovolníků nebo hromadných prostředků. Na ty, kteří mají k dispozici vlastní vozy, můžou logicky dopadat ekonomické problémy a zdražování. S pravidelnou autobusovou linkou příchozím Ukrajincům zprostředkováváme nejen přístup k pomoci a nutným administrativním úkonům, ale také k samostatnosti a nezávislosti. Nemusí řešit, kdo a kdy je bude moct do Centra dovézt, naši kolegové jsou jim k dispozici každý den od 7 do 19 hodin,“ hodnotí přínosy zavedení linky do KACPU Slavoj Dolejš, ředitel Dopravního podniku.

 

V MHD dočasně jen s pasem

 

Na základě návrhu Dopravního podniku a po pondělním schválení Radou města se České Budějovice také připojily k řadě měst, které umožní příchozím Ukrajincům využití MHD zdarma. „Čeká je zde spousta zařizování, proto pro ně jízdy hromadnou dopravou zatím budou bezplatné. Revizorům se stačí prokázat pasem Ukrajiny,“ upřesňuje Dolejš podmínky přepravy.

 

 

Výpomoc s administrativou

 

Nově DPMCB nabízí občanům Ukrajiny také bezplatné pořízení dokladových fotografií na přepážkách zákaznického centra DPMCB v DOC Mercury. „Doplňkovou službu předpokládáme, že využijí hlavně ti, kteří již mají zajištěné ubytování i další potřebné zázemí a do KACPU by mířili jen za administrativou, kterou lze vyřídit i ve městě,“ říká Dolejš. Fotografie Ukrajinci potřebují pro vyřízení víz a další nutné administrativy, v registračních místech ale pořízení fotografií zpomaluje odbavení jednotlivých osob. „Dopravní podnik byl hned od počátku ruské agrese na Ukrajině připravený efektivně pomáhat, proto jsme na žádost o drobnou výpomoc v podobě poskytnutí kapacit našich zákaznických center reagovali hned do druhého dne, ostatně stejně jako v případě vytvoření speciální autobusové linky,“ říká Dolejš.

 

Kontakt pro média:

Mgr. Barbora Smudková, tisková mluvčí DPMCB
e-mail: smudkova.b@dpmcb.cz


Dopravní podnik aktivně pomáhá válkou vyhnaným Ukrajincům