Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

09.09.2020

Osmý ročník českobudějovického festivalu Literatura žije! odstartuje ve středu 9. září a potrvá do pátku 11. září. Multižánrový program nabídne například koncerty Moniky Načevy a Post-hudby, besedu známého publicisty Jiřího Peňáse nebo Slam poetry show  s předními autory žánru.

Literatura v Českých Budějovicích žije naplno. To pozná každý, kdo ve dnech 9. až 11. září navštíví některou z akcí festivalu Literatura žije! „Letos bude program opravdu pestrý. Nabídneme 22 akcí, mezi nimiž nebudou vedle autorských čtení chybět koncerty, divadlo, performance, akce pro děti nebo křty nových básnických sbírek,“ zve všechny zájemce ředitelka festivalu Eliška Štěpánová.

Největší hvězdou letošního ročníku je Monika Načeva, která přijede se svým novým albem Zdivočelí koně. Jedná se o zhudebněné básně autorů pronásledovaných minulým režimem, které si posluchači vychutnají ve čtvrtek 10. září v prostorách literární kavárny Měsíc ve dne.

Předtím vystoupí  známý  český  publicista  Jiří  Peňás,  který  představí  netradiční  cestopis  s názvem Výpravy pro starší a pokročilé (2019). Do jihoamerické džungle pak publikum zavede česká spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová, která bude ve středu 9.  září číst například   z románu S Baťou v džungli (2017).

Část programu  se  uskuteční  na  náměstí  Přemysla  Otakara  II.  Tradicí  je  festivalový stan s bazarem knih, kterých letos pracovníci literární kavárny získali od dobrovolníků kolem pěti tisíc.

Ve středu na náměstí vystoupí se svým novým divadelním kusem bezdomovci z Domu sv. Pavla. Knihou Kronika ptáčka na klíček (2014) od slavného japonského spisovatele Haruki Murakamiho se ve svém vystoupení inspirují Kredance Company z Českých Budějovic. Choreografkou taneční performance je Pavla Vařáková.

Nepochybně intenzivní zážitek nabídne ve čtvrtek vystoupení Jakuba Doubravy a Lukáše Urbance s názvem R. W. „Tvůrci se inspirovali texty Richarda Weinera, který je považován za jednoho z nejtěžších a nejtemnějších českých básníků. Bude velmi zajímavé, jak si s touto výzvou poradí,“ přibližuje téma performance Miroslav Boček, jeden z organizátorů festivalu. Letošní ročník zažije dvě významné události českobudějovické literární scény – křty nových básnických sbírek. Nejprve ve středu uvede do světa svou novou sbírku s názvem Sádrová hlava jiné Marie básnířka Kateřina Bolechová, a to v rámci akce Mezi náma, která se uskuteční v kavárně Měsíc ve dne a vystoupí na ní básníci Filip Klega, Kateřina Koutníková, Karel

Škrabal a Jan Spěváček. Čtené slovo doprovodí hudbou olomoucký alternativní folkař Aleš Macenauer a budějovické duo REK.

V pátek pak pokřtí svou druhou sbírku mladý budějovický autor Šimon Leitgeb. „Jmenuje se betonová pláž a vyšla v JT's nakladatelství básníka Jana Těsnohlídka, který na akci vystoupí také,“ přibližuje Šimon Leitgeb, který se též podílí na tvorbě programu literárního festivalu.

Třídenní maraton akcí vyvrcholí jako již tradičně v pátek 11. září v literární kavárně Měsíc ve dne. Návštěvníci se můžou těšit na Slam poetry show, na níž vystoupí tři oceňovaní slameři Ondřej Hrabal, Tim Postovit a Šimon Felenda. Po nich bude následovat objev české hudební scény posledních let, kapela Post-hudba tvořená dvojicí Tomášem Havlenou a Dominikem Zezulou, která v roce 2019 vydala album Není se na co těšit.

Do psychicky intenzivních stavů následně zavede posluchače básnická performance herečky a psycholožky Angeliky Sbouli a profesionálního provokatéra Bohumila Kartouse s názvem Anebo a od 22.30 pak čtení kmenových autorů českobudějovického kulturního časopisu Milk & Honey. Celý festival zakončí koncert budějovické kapely Jadran.

Na své si přijdou také děti, kterým program nabídne hned dvě akce. Ve středu má pro děti ve věku od osmi do dvanácti let připravenou literárně-výtvarnou dílnu arteterapeutka Kamila Doležalová a ve čtvrtek zavede malé i velké návštěvníky do světa příběhů vypravěčka Michala Šíma Piskačová ze spolku pro živé slovo Verbarium.

Festival dlouhodobě usiluje o propojování umění s veřejným prostorem a pořádá akce na netradičních místech a v netradičních prostorách. I letos se tak můžou lidé těšit na literární trolejbus, který pojede ze sídliště Máj na  Hlavní nádraží a odsud zase zpět. Vedle básníků     v trolejbusu vystoupí také hudebníci David Kozák, Jan Ptáček a Tomáš Kotal.

Genius loci Českých Budějovic využije ve své literární site-specific spisovatel Jan Štifter. Se svou sestrou Lenkou se vrátí do míst, kde byli jejich předci po druhé světové válce internováni v lágru. Sraz je v pátek v 16.00 před Metropolem a účastníky čeká procházka s četnými literárními zastávkami.

 

„Proposlouchat se“ do pohody můžou zájemci o čtení klientů organizace FOKUS České Budějovice, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Texty, jež na čtení zazní, vznikly na kurzu tvůrčího psaní, který klienti navštěvují.

Literární festival Literatura žije! 2020 je realizován s podporou Statutárního města České Budějovice a Jihočeského kraje.

TZ_Literatura_zije

Program-festivalu-Literatura-zije

Více informací o festivalu:
Webové stránky: www.literatura-zije.cz

Facebook: /www.facebook.com/literaturazije

 

Kontakty:
Eliška Štěpánová, Literární kavárna Měsíc ve dne (Nová ulice 3, České Budějovice) E-mail: stepanovaeliska@gmail.com

Tel.: 603 719 527

Miroslav Boček

E-mail: bocekmiroslav@seznam.cz Tel.: 728 152 581


Budějovice ožijí literárním festivalem. DPMCB se zapojí skrze Literární trolejbus.